Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Az N-Tv.de értesülései szerint az orosz állam a háborús költségvetés lyukait tömködi ebből a pénzből.
„Hogyan lopta meg a Gazprom kisrészvényeseit Vlagyimir Putyin?” – idézi a német N-Tv.de cikkét a Privátbankár. Mint a lap írja, az év elején a Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller a rekordnyereségű 2021-es év után még
„Az orosz állam a kisbefektetők kárára a háborús költségvetés lyukait tömködi ebből a pénzből” – fogalmazott a portál.
A cikk felidézi, hogy már nyolc évvel ezelőtt is „fegyverként használta a Gazpromot Vlagyimir Putyin”. Miller 2014. március 13-án „drámai” nyilatkozatot tett, miután orosz csapatok elfoglalták a Krímet, és gázvita alakult ki Ukrajnával.
„Ha Ukrajna nem fizet, a Gazprom finanszírozási hiánnyal néz szembe, amely az európai energiaellátást is veszélyeztetheti. A részvényeseinknek fizetett osztalékban is hiány keletkezik. Ez számos külföldi részvényest is érinthet. Ez az ő jövedelmük” – mondta nyolc éve a vezérigazgató.
De azután három hónappal később Oroszország és Ukrajna megállapodást kötött, és a Gazprom finanszírozási hiányát fedezték. A gáz tovább áramlott, az osztalékot kifizették.
A vállalat befektetői 1998 óta először tényleg osztalék nélkül maradtak – mutatott rá a portál.
Az orosz befektetőknek
ez „különösen fáj”, mert ez a „legnépszerűbb részvény belföldön”.
Júniusban a gázóriás papírja az összes orosz értékpapírszámla 36,5 százalékán megtalálható volt, így 19,8 millió orosz befektető várta a magas nyereségrészesedést.
A januárban bejelentett, összesen 20 milliárd dollár körüli rekordkifizetést az utolsó pillanatban, a júniusi éves közgyűlésen elvetették – az orosz állam 50,3 százaléknyi szavazatával.
Ehelyett a pénzt egy beruházási programra akarják fordítani, egyebek mellett feltehetően egy új, Mongólián keresztül Kínába vezető vezetékre – derült ki a cikkből.
A Gazprom-részvény rövid időn belül értékének csaknem egyharmadát veszítette el. Különösen a kistulajdonosok „dobták ki portfóliójukból”, mert az osztalék volt a részvény egyik legfontosabb vonzereje – kommentálta a történteket a BKS orosz befektetési bank.
A Gazpromot választotta legnagyobb pénzügyi támogatójának az ukrajnai „különleges katonai művelet” váratlan kiadásainak fedezéséhez – írta a lap. Bár Oroszország az első hónapokban százmilliárd dollárt keresett az olaj- és gázexporton, és majdnem 24 milliárd dollárral több bevétele volt, mint amennyit költött, a pénz kezd elfogyni – húzta alá a Privátbankár.
Nyitókép: AFP